Dnes oslavujeme výročie Nežnej revolúcie

23561874_922341291256432_908874499103612741_n
Dnešný deň je bez akéhokoľvek pátosu, alebo preháňania najvýznamnejším sviatkom našich novodobých dejín. Novembrové udalosti v roku ´89 boli súčasťou dejinného obratu európskeho vývoja, ktorý znamenal porážku komunistickej ideológie, ktorá má na svedomí milióny ľudských životov a obrovské škody, ktoré napáchala od svojho vzniku presne pred 100 rokmi.
Skúsenosť s totalitnými ideológiami je potrebná aj pre súčasnosť, aby sa pred nami nevynoril obraz z minulosti tak známy, pred ktorým nás obete totalít dodnes varujú. Garantom budúcnosti v mieri a demokratickom zriadení je naše členstvo v euroatlantickom spoločenstve a organizáciach – EÚ a NATO. Výzvou pre slovenskú spoločnosť je byt aktívnou v obrane hodnôt slobody a demokracie a vnímať nebezpečné lákadlá populizmu, lacných sľubov a jednoduchých riešení. Čo však k tomu nutne potrebujeme je pripomenúť si živú atmosféru, odhodlanie, nádej a optimizmus, ktoré sprevádzali Nežnú revolúciu a prvé roky zoznamovania sa s demokraciu.
Ako píše vo včerajšom stĺpčeku ekonóm Tomáš Sedláček “Demokracie neni systém, kde se společnost samovolně usadí a sama zaparkuje, když pustíte volant.”
17. november má byť každý rok predovšetkým oslavou slobodného života.