CENTRUM PRE OTVORENÚ POLITIKU
gigac aktual630
17. októbra 2017

Mladí&aktívni Branislav Gigac

Často sa hovorí, že mladí ľudia sú k veciam verejným apatickí. Objektívne treba priznať, že túto tézu zastáva zväčša staršia generácia. Ako vidíš túto problematiku ty a čo by podľa teba pomohlo zlepšiť záujem mladých o veci verejné?

Je pravda, že moja generácia je apatická takmer ku všetkému, čo sa okolo nej deje. Vidíme veľké množstvo korupčných káuz, nesplnené sľuby politikov, nekvalitné školy a zdravotníctvo. Korupcia nám už pije krv. Mladí potrebujú pozitívne vzory, ktoré dokážu poraziť predsudky dospelých o tom, že by politika mala byť len vecou pánov v kravatách. Preto do nej idem, aby som priblížil mladým politiku, pretože v nej má naša generácia svoje miesto.

Rozhodol si sa kandidovať vo voľbách do samosprávneho kraja.Kde a kedy sa zrodila táto myšlienka?

Táto myšlienka sa vo mne rodila v apríli 2016 po parlamentných voľbách, kedy sa stali poslancami parlamentu extrémisti, nacionalisti a populisti. Ako predseda Aliancie stredoškolákov som mal možnosť na vlastnej koži spoznať slovenskú politiku, ktorá sa robí v zákulisí a kde slovo politiky a potrasenie rukou , jednoducho neplatí. V apríli 2017, v deň mojich 20. narodenín, som moju kandidatúru verejne potvrdil.

Kandidatúra na poslancaVÚC znamená, že pôjdeš s kožou na trh aká je tvoja motivácia vstupu do politiky?

Moja motivácia je havne zmeniť stav vzdelávanie v kraji, kde nemusíme čakať na Bratislavu. Myslím si, že môžeme byť modernou občianskou spoločnosťou, a preto je čas zapojiť verejnosť do procesov viac, nie len prostredníctvom participatívnej zložky v rozpočte. Ale hlavne sú to predsudky ľudí, ktorí si myslia, že politiku môže robiť len skúsesný dospelý človek. Chcem dokázať všetkým, že politiku zvládnem robiť lepšie než akýkoľvek starosta, primátor a iný funkcionár.

Akú druh politiky by si ako poslanec presadzoval. Zameriaval by si sa skôr na témy mladých alebo by si si skúsil zobrať pod patronát aj inú tému?

Zameriaval by som sa na témy vzdelávania, mládeže a otvorenej občianskej spoločnosti. To sú témy, ktoré sú mi veľmi blízke.

Ako si podľa teba kraj, v ktorom kandiduješ, všíma problémy mladých, a čo by si zlepšil?

Nevšíma. Nebaví sa s nimi a aktívnym zatvára dvere. To, že sa raz župan stretne s mladými a dá im 200 eur na ples neznamená, že ich podporuje. Mladých treba priamo zapojiť do procesov, rozprávať sa s nimi o ich nápadoch a myšlienkach. Toto Trenčiansky kraj nerobí, a naopak zatvára mladým ľuďom na školách ústa.

Aký je tvoj odkaz mladým, ktorí by chceli veci okolo seba zlepšiť, ale nemajú odvahu prípadne nevedia ako na to?

Majte odvahu a angažujte sa. Možno, nie vždy sú naše názory správne, no je dobré, že zaznievajú – že mladí nie sú ticho.Slovensko nie je v ideálnom stave a je potrebné ho ozdraviť mladými a progresívnymi myšlienkami. Vždy budú ľudia, ktorí Vás budú hejtovať za to, že ste aktívni. Nech Vás to neodradí a bojujte za lepšie Slovensko. Naša krajina za tento zápas stojí!

https://www.facebook.com/gigac2017/?ref=br_rs, www.gigac2017.sk

IMG_2899

IMG_0007
17. novembra 2019

30. výročie Novembra 1989, výročie znovuzrodenia slobodných občanov

Keď 5. marca 1946 Winston Churchill vo svojom slávnom príhovore na Westminister College v americkom Missouri prehlásil “Od Štetína na Balte po Terst na Jadrane spustila sa cez celý kontinent železná opona,“ tak do komunistického prevratu v Československu zostávali ešte takmer dva roky slobody. V skutočnosti, ako dnes aj s Churchillom vieme, kocky boli už […]
august-1968-2
2. júna 2019

Stanovisko COP k priznaniu statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968

Uznesenie parlamentného okrúhleho stola z 30.5.2019 za účasti zástupcov všetkých politických frakcií Štátnej dumy Ruskej federácie vyzývajúce na priznanie statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968, je ďalším z radu škandálnych pokusov o oživovanie sovietskej falzifikácie okolností invázie vojsk Varšavskej zmluvy
viac >>