CENTRUM PRE OTVORENÚ POLITIKU
Rostas sme.sk
7. mája 2017

Nová teória relativity dnešného sveta Niektorí ste možno zachytili kauzu okolo účasti konšpirátora Rostasa na konferencii Fakulty masmediálnej komnunikácie UCM v Trnave a následnú prestrelku, ktorej účastnící, okrem verejnosti, boli najmä absolventi fakulty a dekanka FMK.

To, čo pani dekanka Dana Petranová nechápe je, že dnešný svet nemožno relativizovať. Naopak, dnešný svet, ktorý čelí útoku klamstiev, nezmyslov, hoaxov, vymyslených správ, spochybňovaniu pravdy, či dokonca popierania vedeckých faktov, si vyžaduje jasné stanoviská a činy. Je preto úlohou všetkých zodpovedných ľudí a najmä profesionálov, brániť fakty a pravdu všeobecne, alebo v rámci svojich odborov.

O to viac sa to týka oblasti informačných technolóģií, médií a vzdelávania o nich. Pani dekanka má byť prvá, ktorá sa za profesionalitu v médiách, ktorej jednou z hlavných úloh je šírenie pravdy a faktov, postaví za ich ochranu. Tak ako sa musí dekan lekárskej fakulty postaviť proti šarlatánom, pod vplyvom ktorých hrozí poškodenie ľudského zdravia, či nebodaj smrť. Pani dekanka má povinnosť chrániť a presadzovať zdravie médií. Pozvaním konšpirátora tak nerobí, naopak mediálny priestor infikuje a stáva sa súčasťou problému.

Tento je len jeden z mnohých príkladov dokumentujúcich vážnosť dnešnej situácie, v ktorej sa fakty a pravda, a tí čo ich presadzujú, dostávajú do konfliktu s konšpirátormi, dezinformátormi, propagandistami a zástancami rôznych pa-vied, ktoré infiltrovali dnešný svet. Našou úlohou je v tomto, dnes už boji, nepoľaviť, a navzájom podporiť tých, čo nie sú ochotní sa s týmto stavom zmieriť a sú odhodlaní postaviť svet opäť z hlavy na nohy.
-COP-

Print
19. mája 2019

COP: Politiku na školách môžu mladí využiť vo svoj prospech Vzdelávací systém, predovšetkým stredo- a vysokoškolský, by mal pripraviť študentov kriticky a analyticky myslieť

 Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová na tlačovej konferencií uviedla, že politika do škôl nepatrí, špeciálne v období predvolebných kampaní. Podľa Centra pre otvorenú politiku (COP) je, naopak, kľúčové, aby sa školy pred politikmi nezatvárali. Vzdelávací systém, predovšetkým stredo- a vysokoškolský, by mal pripraviť
viac >>
Print
16. júla 2018

Téma LGBT komunity je u nás len o vlajkách na úradoch, chýbajú riešenia a obsahová debata Problematika LGBT komunity je u nás len pseudodiskusiou.

Problematika LGBT komunity je u nás len pseudodiskusiou. Chýba skutočný záujem o hľadanie riešení a o priblíženie rovnakého štandardu života pre všetkých. Slovensko zaostáva za ostatnými členskými štátmi EÚ, dokonca aj krajinami V4. Nič sa v tejto oblasti nerobí a absentuje aj reálna debata o problémoch. Je to  však vývoj, ktorému sa nie je možné […]