CENTRUM PRE OTVORENÚ POLITIKU
Fico Danko
31. júla 2016

Robert Fico a Andrej Danko majú nového šéfa Volá sa Anton Chromík a je z Aliancie za rodinu. Nikto ho nezvolil, nemá žiadny mandát.

Aktuálne nadiktoval dvom najvyšším ústavným činiteľom tému vyvesenia dúhovej vlajky na našom zastupiteľskom úrade v Budapešti. Tému, ktorá je stará už niekoľko týždňov.

Viac na http://bit.ly/2adB2H7

 Premiér Rober Fico a predseda NR SR Andrej Danko dnes odsúdili vyvesenie dúhovej vlajky, na podporu pochodu Pride, na našom veľvyslanectve v Maďarsku. Určite nie je zhoda okolností, že sa to stalo práve v deň Pride pochodu v Bratislave. Ten si politici nedovolili kritizovať, lebo by sa pridali na stranu extrémistov a Kotlebu, tak si našli inú zámienku. Andrej Danko dokonca zašiel tak ďaleko, že žiada stiahnutie nášho veľvyslanca. Poznajúc názory obidvoch politikov, nie je na tom v podstate nič prekvapujúce. Vzývanie sociálno-demokratickej orientácie premiéra je už skôr na smiech.

 Je prekvapivé, že predseda vlády a predseda parlamentu si tak “zásadnú” vec, ktorá ich v sobotu vyprovokovala k vydaniu vyhlásenia, nevšimli viac ako mesiac! Rozhorčili sa až keď im včera aktivisti za rodinu, pod vedením Chromíka, zatrúbili do útoku. A dvaja najvyšší ústavní činitelia hneď poslúchli.

 Robert Fico sa vo svojom vyhlásení vyjadril: “Slovenská republika je demokratická krajina, ktorá nie je viazaná na žiadnu ideológiu, náboženstvo a ani nepreferuje žiadne skupiny obyvateľov. Predseda vlády SR očakáva, že predstavitelia Slovenskej republiky, vrátane veľvyslancov SR v zahraničí, budú tento fakt, potvrdený Ústavou Slovenskej republiky, rešpektovať” (http://bit.ly/2a9kXXr).

 V tomto sa premiér nemýli. Lenže účelovo prehliada, že on koná presne v rozpore s ústavou, v mene preferovania jednej ideológie a jedného náboženstva tým, že poslúcha radikálne katolícke skupiny a koná v ich záujme, proti univerzálnym hodnotám, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo, dokonca až tak, že je v rozpore s vlastným ministerstvom zahraničných vecí. V reakcii aktivistom MZV napísalo: “Rešpekt voči ľudským právam, vrátane dodržiavania zásad rovnosti, nediskriminácie a slobody slova, je jedným zo základných princípov demokracie a právneho štátu”. V stanovisku rezort dodáva: “Akákoľvek diskriminácia na základe sexuálnej orientácie, či pohlavnej identity je nezlučiteľná s princípmi demokratického štátu,”

 Paradoxne R. Fico sa ešte pred konaním referenda za rodinu vyjadril, že “povinnosťou vlády je uľahčiť párom rovnakého pohlavia praktické stránky života.”  Po niekoľkých mesiacoch však teraz kritizuje len symbolické vyvesenie dúhovej vlajky. Toto gesto podpory pre LGBTI označil za “neprijateľný exces”, akým by naša diplomacia mala predchádzať.

 Jediný hlas vo vláde, ktorý hovorí o legislatívnych zmenách uľahčujúcich život párom rovnakého pohlavia, je ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Nakoľko je to len póza pre liberálnejších voličov alebo sa dočkáme konkrétnych návrhov, je viac ako otázne. Skôr pochybné. Premiér týmto témam nikdy nebol naklonený a dnešný postoj k dúhovej vlajke, to len dokazuje. Dokonca len pred pár dňami minister kultúry Maďarič, v reakcii na vyjadrenia europoslanca Zalu, povedal, že “je pravdou, že Smer nemal ambíciu byť “bruselskou” ľavicou, čo v sebe obsahuje nielen radikálne napĺňanie tém LGBT, ale aj vlažnosť pri presadzovaní slovenských národných záujmov.“ Účelovosť tohto vyjadrenia je dnes druhoradá, ale presne vyjadruje momentálne politické nastavenie strany Smer. Prípadné Žitňanskej návrhy určite narazia aj na predsedu parlamentu Danka a SNS.

 Slovensko je jedna z mála krajín v EÚ, ktorá doteraz úplne ignoruje práva sexuálnych menšín. Jediný ústavný orgán, ktorý upozorňuje na tento stav, je Verejná ochrankyňa práv. Snahy Jany Dubovcovej sú však už dlhodobo tŕňom v oku najmä Smeru, a tak zostáva len osamelým bojovníkom bez podpory. Odvaha politických strán aktívnejšie sa zaoberať týmito témami u nás úplne absentuje.

Nateraz sa teda musíme vyrovnať s tým, že vrcholom politickej diskusie na tému práv sexuálnych menším, bude spor o dúhovú vlajku.  V Budapešti.

IMG_0007
17. novembra 2019

30. výročie Novembra 1989, výročie znovuzrodenia slobodných občanov

Keď 5. marca 1946 Winston Churchill vo svojom slávnom príhovore na Westminister College v americkom Missouri prehlásil “Od Štetína na Balte po Terst na Jadrane spustila sa cez celý kontinent železná opona,“ tak do komunistického prevratu v Československu zostávali ešte takmer dva roky slobody. V skutočnosti, ako dnes aj s Churchillom vieme, kocky boli už […]
august-1968-2
2. júna 2019

Stanovisko COP k priznaniu statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968

Uznesenie parlamentného okrúhleho stola z 30.5.2019 za účasti zástupcov všetkých politických frakcií Štátnej dumy Ruskej federácie vyzývajúce na priznanie statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968, je ďalším z radu škandálnych pokusov o oživovanie sovietskej falzifikácie okolností invázie vojsk Varšavskej zmluvy
viac >>