CENTRUM PRE OTVORENÚ POLITIKU
IMG_9738
3. januára 2017

Hovoriť s mladými sa oplatí V rámci projektu “EÚ pre mladých” sme koncom roka navštívili 8 slovenských miest

V rámci projektu “EÚ pre mladých” sme koncom roka navštívili 8 slovenských miest (Dolný Kubín, Trenčin, Tvrdošín, Humenné, Čadca, Košice, Prešov, Námestovo, Bratislava), kde sme s desiatkami študentov na ôsmich stredných školách diskutovali o tom, čo znamená predsedníctvo Slovenskej republiky v Európskej únií, čo ho ovplyvnilo, aké sú aktuálne najväčšie výzvy, ktorým únia čelí, a prečo je dôležité, že je naša krajina začlenená do rodiny moderných demokratických krajín.

Mladí ľudia sa zaujímali o dianie v EÚ a najdiskutovanejšími témami boli odchod Veľkej Británie zo spoločenstva – Brexit, ktorý sa dotkne celej únie nielen s ohľadom na tisíce Slovákov žijúcich, pracujúcich či študujúcich v Spojenom kráľovstve, ale aj z pohľadu historického a civilizačného, keďže je to prvýkrát, čo nejaká krajina opúšťa spoločnú úniu.
Množstvo otázok smerovalo k problematike bezpečnosti, hrozbám terorizmu, či migrácií do Európy, ale aj k narastajúcemu populizmu a extrémizmu, nielen u nás doma, ale aj v ďalších štátoch únie.

Absolvovaná šnúra diskusií po Slovensku mala zároveň za cieľ vyvrátiť mýtus, dlhodobo prezentovaný vo verejnom priestore, že sa mladí ľudia nezaujímajú o verejné dianie. Záujem o podobné diskusie na stredných školách potvrdzuje aj fakt, že školy chcú v podobných diskusiách pokračovať aj počas roka 2017 a už dnes máme dohodnutých niekoľko ďalších miest, ktoré v novom roku navštívime.
Projekt “EÚ pre mladých” bol realizovaný s podporou Ministerstva zahraničných vecí SR v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ (SK PRES).

august-1968-2
2. júna 2019

Stanovisko COP k priznaniu statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968

Uznesenie parlamentného okrúhleho stola z 30.5.2019 za účasti zástupcov všetkých politických frakcií Štátnej dumy Ruskej federácie vyzývajúce na priznanie statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968, je ďalším z radu škandálnych pokusov o oživovanie sovietskej falzifikácie okolností invázie vojsk Varšavskej zmluvy
viac >>
Print
19. mája 2019

COP: Politiku na školách môžu mladí využiť vo svoj prospech Vzdelávací systém, predovšetkým stredo- a vysokoškolský, by mal pripraviť študentov kriticky a analyticky myslieť

 Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová na tlačovej konferencií uviedla, že politika do škôl nepatrí, špeciálne v období predvolebných kampaní. Podľa Centra pre otvorenú politiku (COP) je, naopak, kľúčové, aby sa školy pred politikmi nezatvárali. Vzdelávací systém, predovšetkým stredo- a vysokoškolský, by mal pripraviť
viac >>