CENTRUM PRE OTVORENÚ POLITIKU
IMG_9738
3. januára 2017

Hovoriť s mladými sa oplatí V rámci projektu “EÚ pre mladých” sme koncom roka navštívili 8 slovenských miest

V rámci projektu “EÚ pre mladých” sme koncom roka navštívili 8 slovenských miest (Dolný Kubín, Trenčin, Tvrdošín, Humenné, Čadca, Košice, Prešov, Námestovo, Bratislava), kde sme s desiatkami študentov na ôsmich stredných školách diskutovali o tom, čo znamená predsedníctvo Slovenskej republiky v Európskej únií, čo ho ovplyvnilo, aké sú aktuálne najväčšie výzvy, ktorým únia čelí, a prečo je dôležité, že je naša krajina začlenená do rodiny moderných demokratických krajín.

Mladí ľudia sa zaujímali o dianie v EÚ a najdiskutovanejšími témami boli odchod Veľkej Británie zo spoločenstva – Brexit, ktorý sa dotkne celej únie nielen s ohľadom na tisíce Slovákov žijúcich, pracujúcich či študujúcich v Spojenom kráľovstve, ale aj z pohľadu historického a civilizačného, keďže je to prvýkrát, čo nejaká krajina opúšťa spoločnú úniu.
Množstvo otázok smerovalo k problematike bezpečnosti, hrozbám terorizmu, či migrácií do Európy, ale aj k narastajúcemu populizmu a extrémizmu, nielen u nás doma, ale aj v ďalších štátoch únie.

Absolvovaná šnúra diskusií po Slovensku mala zároveň za cieľ vyvrátiť mýtus, dlhodobo prezentovaný vo verejnom priestore, že sa mladí ľudia nezaujímajú o verejné dianie. Záujem o podobné diskusie na stredných školách potvrdzuje aj fakt, že školy chcú v podobných diskusiách pokračovať aj počas roka 2017 a už dnes máme dohodnutých niekoľko ďalších miest, ktoré v novom roku navštívime.
Projekt “EÚ pre mladých” bol realizovaný s podporou Ministerstva zahraničných vecí SR v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ (SK PRES).

Print
16. júla 2018

Téma LGBT komunity je u nás len o vlajkách na úradoch, chýbajú riešenia a obsahová debata Problematika LGBT komunity je u nás len pseudodiskusiou.

Problematika LGBT komunity je u nás len pseudodiskusiou. Chýba skutočný záujem o hľadanie riešení a o priblíženie rovnakého štandardu života pre všetkých. Slovensko zaostáva za ostatnými členskými štátmi EÚ, dokonca aj krajinami V4. Nič sa v tejto oblasti nerobí a absentuje aj reálna debata o problémoch. Je to  však vývoj, ktorému sa nie je možné […]
2018.april.27. LIF_053
16. apríla 2018

LIF Festival 2018 /VIDEO&FOTO/ Máme za sebou prvý ročník liberálneho festivalu LIF Festival 2018

Video: LIF 2018: @DiktatOnlinu  Standa HRUŠKA, YouTuber ČR StandaShow Roman KRPELAN, hovorca prezidenta SR Moderuje Michal Havran   Video: LIF 2018: Konečne víťazstvo demokracie  Iveta RADIČOVÁ, sociologička a expremiérka SR Milan KŇAŽKO, herec a politik Moderuje: Michal Havran