K 10 rokom členstva SR v NATO
Slovenská republika si dnes pripomína 10 rokov členstva v Severoatlantickej aliancií (NATO), v politicko- vojenskom zoskupení 28 štátov. Počas tých 10 rokov sa stalo Slovensko rešpektovaným a etablovaným partnerom v rámci aliancie. Podieľa sa svojim hlasom na tvorbe rozhodnutí alebo sa aktívne zapája do misií na zaistenie medzinárodnej bezpečnosti akou je napríklad ISAF v Afganistane, v ktorej má Slovensko momentálne 290 príslušníkov OS SR.
NATO zohráva dôležitú úlohu aj po viac ako šiestich desaťročiach svojej existencie. Svet nie je bezpečným miestom a napriek istej ilúzií, ktorej sme podľahli v obdobiach mieru najmä my v Európe, platí, že nenastal žiaden koniec dejín. O tom nás v súčasnosti presviedča situácia v susednej Ukrajine a najmä anexia Krymu Ruskom. Európska únia na reakciu nemá potrebné kapacity, a preto zisťujeme, že NATO musí zohrávať podstatnú úlohu pri zaistení našej bezpečnosti.
Bezpečnosť je základný životný záujem, a teda prirodzený záujem každého štátu. Je preto len dobré, že sme v spolku kolektívnej bezpečnosti, kde platí článok 5 Washingtonskej zmluvy, ktorý hovorí, že ozbrojený útok proti jednému z členských štátov, je útokom proti všetkým a zakladá dôvod na pomoc napadnutým členom. Tento strategický význam pre bezpečnosť SR by sme nikdy nemali spochybňovať a naopak trvať na jeho dôslednom uplatňovaní.
Bezpečnosť však nie je nikdy ani automatická. My i všetci ostatní preto, aby sme boli chránení pred vonkajšími hrozbami a žili v bezpečnom priestore musíme vedieť niečo i obetovať a vyvinúť pre to úsilie. Britský minister zahraničných vecí Wiliam Hague len nedávno vyzval členské štáty severoatlantickej aliancie, aby s ohľadom na krízu na Ukrajine viac investovali do obrany. Z USA takéto hlasy počuť už dlhšiu dobu, že Európa by sa mala viac starať o obranu svojho územia a byť pripravená na prípadné horšie časy. Náš podiel investícií na obrane resp. výška rozpočtu dosahuje 1% HDP, teda ide o približne 700 miliónov eur ročne.
Nie sme jediný štát, ktorý nedodržiava záväzky dať na obranu aspoň 2% HDP. Ale mali by sme ísť ako malý štát odkázaný na pomoc väčších príkladom. Je čas sa zaujímať o to, v akom priestore budeme žiť, a či bude aj zajtra naozaj rovnako bezpečný, ako sme si mysleli včera.