CENTRUM PRE OTVORENÚ POLITIKU
IMG-3028
1. novembra 2017

Mladí&aktívni Jerguš Ridzoň

V rámci cyklu Mladí&aktívni sme sa rozprávali s Jergušom Ridzoňom, ktorý kandiduje na poslanca VÚC v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

Často sa hovorí, že mladí ľudia sú k veciam verejným apatickí. Objektívne treba priznať, že túto tézu zastáva zväčša staršia generácia.  Ako to vidíš túto problematiku ty, a čo by podľa teba pomohlo zlepšiť záujem mladých o veci verejné?
Podľa môjho názoru je to od človeka ku človeku rôzne. Nemôžme jednoznačne označiť istú skupinu ľudí za apolitickú. Poznám množstvo mladých, ktorí sa o svoje okolie veľmi intenzívne zaujímajú a častokrát robia lepšiu prácu ako skúsení, starší odborníci. Podľa mňa je to preto, lebo mladým určite nechýba odhodlanie, zdravá naivita, že všetko sa dokáže zlepšovať, a že všetci sú dobrí. Musím sa objektívne priznať, že takto isto častokrát fungujem aj ja. Bohužiaľ nájdeme aj takých, ktorí sa angažujú príliš v hnutiach, ktoré v modernej spoločnosti nemôžu existovať, čo ma veľmi mrzí.

Rozhodol si sa kandidovať vo voľbách do samosprávneho kraja.  Kde a kedy sa zrodila táto myšlienka?
Počas leta som pomáhal na kampani Jána Luntera, ako manažér letných akcií a terénnej kampane. Myšlienka kandidovať sa zrodila v mojej hlave počas mojich ciest po kraji. Počas kampane som navštívil každý kút nášho kraja a videl veci, ktoré väčšina kandidátov nikdy nevidela. Povedal som si, že v zastupitelstve by mal byť človek, ktorý bude pamätať na občanov v regiónoch, a preto som svojim krajanom ponúkol svoju kandidatúru.

Kandidatúra na poslanca VÚC znamená, že pôjdeš s kožou na trh aká je tvoja motivácia vstupu do politiky ?
Robiť z nášho kraja a nášho štátu krajšie a lepšie miesto pre všetkých.

Akú druh politiky by si ako poslanec presadzoval. Zameriaval by si sa skôr na témy mladých, alebo by si si skúsil zobrať pod patronát inú tému?
Ako poslanec by som sa venoval najmä mládeži a minoritným komunitám.

Ako si podľa teba kraj, v ktorom kandiduješ, všíma problémy mladých, a čo by si zlepšil?
Jediné, čo zaujíma dnešné vedenie kraja, v súvislostí s mládežou, sú súťaže krásy, zakazovanie slobodnej kultúry a domobrana. Toto vo svojom kraji mať nechcem a musí to skončiť. Zlepšovať sa dá úplne všetko. Ako poslanec by som hlavne nechcel stratiť kontakt s občanom, lebo to pokladám za dôležité. Poslanci a župan by mali systematicky pracovať na zlepšovaní životnej úrovne v našom kraji, a preto chcem pomáhať napĺňať program Jána Luntera, pretože viem, že on má najlepší program pre BBSK.

Aký je tvoj odkaz mladým, ktorí by chceli veci okolo seba zlepšiť, ale nemajú odvahu, prípadne nevedia ako na to ?
Určite by sa nemali báť a začať niečo robiť. Aj malá zmena či pomoc, ktorú môžu spraviť, môže pomôcť zlepšovať kvalitu života v ich okolí. Presne to je to, o čo by sme sa mali všetci neustále pokúšať.

IMG-3025

IMG_0007
17. novembra 2019

30. výročie Novembra 1989, výročie znovuzrodenia slobodných občanov

Keď 5. marca 1946 Winston Churchill vo svojom slávnom príhovore na Westminister College v americkom Missouri prehlásil “Od Štetína na Balte po Terst na Jadrane spustila sa cez celý kontinent železná opona,“ tak do komunistického prevratu v Československu zostávali ešte takmer dva roky slobody. V skutočnosti, ako dnes aj s Churchillom vieme, kocky boli už […]
august-1968-2
2. júna 2019

Stanovisko COP k priznaniu statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968

Uznesenie parlamentného okrúhleho stola z 30.5.2019 za účasti zástupcov všetkých politických frakcií Štátnej dumy Ruskej federácie vyzývajúce na priznanie statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968, je ďalším z radu škandálnych pokusov o oživovanie sovietskej falzifikácie okolností invázie vojsk Varšavskej zmluvy
viac >>