CENTRUM PRE OTVORENÚ POLITIKU
Freemedia160
7. decembra 2015

Stanovisko Centra pre otvorenú politiku k tlaku predsedu vlády SR na verejnoprávne média

Premiér Fico, známy svojimi útokmi na médiá, v posledných dňoch stupňuje tlak aj na verejnoprávnu RTVS.

Redaktori RTVS rozčúlili premiéra už na tlačovej konferencii po sneme vládnej strany, keď sa pýtali na to, prečo podpredseda strany a moderátor snemu Pavol Paška, neprišiel pred novinárov. „Pani redaktorka, na vaše otázky nebudem odpovedať. Vy nie ste verejnoprávna televízia, ale bulvár, to som nezažil toto fakt, Slovenská televízia, to je úžas, naozaj úžas,“ povedal Fico.

V nedeľu, v diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12, sa premiér Fico posťažoval, že verejnoprávna televízia málo podporuje vládu v úsilí o ochranu Slovenska a zabezpečenia bezpečnosti obyvateľov. V jednej chvíli dokonca zaútočil na moderátora diskusie Martina Strižinca s tým, že predsa nie je hovorca opozície, a teda nech sa tak nespráva.

Verejnoprávne médiá majú zabezpečovať vyvážené a objektívne informácie, ktoré slúžia verejnosti, a tá si túto službu prostredníctvom rozpočtu a koncesionárskych poplatkov aj platí.

Úlohou verejnoprávnych médií nie je pomáhať vláde, a preto, v tejto situácií stupňujúcich sa útokov, je potrebné verejne podporiť redaktorov RTVS. Chceme sa preto verejne zastať moderátorov, redaktorov a oceniť ich snahu o čo najväčšiu nezávislosť a vyváženosť. Vedenie televízie a spravodajstva by tak malo verejne urobiť tiež.

Bratislava (7. december)

Mgr. Peter Markovič
predseda správnej rady
Centrum pre otvorenú politiku
e-mail: markovic@cop.sk
mobil: 0917/965 851
www.cop.sk

IMG_0007
17. novembra 2019

30. výročie Novembra 1989, výročie znovuzrodenia slobodných občanov

Keď 5. marca 1946 Winston Churchill vo svojom slávnom príhovore na Westminister College v americkom Missouri prehlásil “Od Štetína na Balte po Terst na Jadrane spustila sa cez celý kontinent železná opona,“ tak do komunistického prevratu v Československu zostávali ešte takmer dva roky slobody. V skutočnosti, ako dnes aj s Churchillom vieme, kocky boli už […]
august-1968-2
2. júna 2019

Stanovisko COP k priznaniu statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968

Uznesenie parlamentného okrúhleho stola z 30.5.2019 za účasti zástupcov všetkých politických frakcií Štátnej dumy Ruskej federácie vyzývajúce na priznanie statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968, je ďalším z radu škandálnych pokusov o oživovanie sovietskej falzifikácie okolností invázie vojsk Varšavskej zmluvy
viac >>