CENTRUM PRE OTVORENÚ POLITIKU
Print
16. júla 2018

Téma LGBT komunity je u nás len o vlajkách na úradoch, chýbajú riešenia a obsahová debata Problematika LGBT komunity je u nás len pseudodiskusiou.

Problematika LGBT komunity je u nás len pseudodiskusiou. Chýba skutočný záujem o hľadanie riešení a o priblíženie rovnakého štandardu života pre všetkých. Slovensko zaostáva za ostatnými členskými štátmi EÚ, dokonca aj krajinami V4. Nič sa v tejto oblasti nerobí a absentuje aj reálna debata o problémoch. Je to  však vývoj, ktorému sa nie je možné vyhnúť. Čím skôr to pochopia aj politickí lídri, tým skôr budeme krajinou, v ktorej sú si všetci občania rovní. Na Slovensku sa debata o LGBT komunite, v pravidelných intervaloch, začína a končí pri diskusii o vlajkách na štátnych úradoch, a kto a prečo sa zúčastňuje na Dúhovom pochode.

„Je veľmi smutnou, spoločenskou a aj politickou, realitou, že sa diskusia o LGBT komunite, ale aj diskusia o rovnakých právach pre všetkých občanov,  sa dostáva do nelogických absurdít. Skutočný obsah nahrádza len osočovanie tých, ktorí otvorene vyjadria vlastný názor  a ochotu posunúť našu krajinu k vyspelým demokraciám. Prieskumy verejnej mienky, ale aj neúspešné referendum Aliancie za rodinu, však ukazujú, že naša spoločnosť je týmto témam otvorená. Chýba však politická  vôľa a odvaha,“ povedal Jaroslav Vacek z Centra pre otvorenú politiku.

Každoročný Dúhový PRIDE u nás prináša, na krátko, diskusiu o právach LGBT komunity. Realita je však taká, že témou tejto diskusie je len to, na akom úrade bude visieť dúhová vlajka, či sa ombudsmanka zúčastní na pochode, a kto je za a proti. Podstata nám však uniká. Kým európske štáty sa v tejto téme posúvajú dopredu a reálne sa zoberajú tým, aby všetci občania mali rovnaké práva a prístup k službám štátu, Slovensko ostáva zaseknuté v bludnom kruhu. Naši politickí lídri nevedia nájsť odvahu na to, aby otvorili túto tému ako relevantnú politiku. Aj napriek niektorým vyhláseniam, že je čas sa tejto téme venovať a uľahčiť život LGBT komunite, ako vyhlásil napr. v roku 2015 expremiér Robert Fico, po neúspešnom referende Aliancie za rodinu, stále sa nenašla politická sila, ktorá by sa odhodlala a reálne presadila riešenia, ktoré zabezpečia rovnaký prístup k právam a službám pre všetkých.

Z dlhodobého hľadiska sa tomuto vývoju nedá vyhnúť, pokiaľ chce byť Slovensko plnohodnotnou demokratickou krajinou. Dnes, nielen že zaostáva za civilizovanou Európou, ale aj za svojimi susedmi, čo z nás, v tomto ohľade, opäť robí stále nerozvinutú demokraciu.

Print
16. júla 2018

Téma LGBT komunity je u nás len o vlajkách na úradoch, chýbajú riešenia a obsahová debata Problematika LGBT komunity je u nás len pseudodiskusiou.

Problematika LGBT komunity je u nás len pseudodiskusiou. Chýba skutočný záujem o hľadanie riešení a o priblíženie rovnakého štandardu života pre všetkých. Slovensko zaostáva za ostatnými členskými štátmi EÚ, dokonca aj krajinami V4. Nič sa v tejto oblasti nerobí a absentuje aj reálna debata o problémoch. Je to  však vývoj, ktorému sa nie je možné […]
2018.april.27. LIF_053
16. apríla 2018

LIF Festival 2018 /VIDEO&FOTO/ Máme za sebou prvý ročník liberálneho festivalu LIF Festival 2018

Video: LIF 2018: @DiktatOnlinu  Standa HRUŠKA, YouTuber ČR StandaShow Roman KRPELAN, hovorca prezidenta SR Moderuje Michal Havran   Video: LIF 2018: Konečne víťazstvo demokracie  Iveta RADIČOVÁ, sociologička a expremiérka SR Milan KŇAŽKO, herec a politik Moderuje: Michal Havran