CENTRUM PRE OTVORENÚ POLITIKU
canada
24. júna 2013

Poznámka k aktuálnej téme … “Enfant terrible” či vzor principiálnosti?

Práve skončený sumit štátov G8 opätovne ukázal, že to nie sú Spojené štáty, či Veľká Británia alebo Európska únia, kto je dnes vo svete hlavným strážcom princípov liberálnej demokracie. Je to Kanada.

Kanadský premiér Stephen Harper už pred sumitom označil stretnutie, v súvislosti s hľadaním riešenia v Syrií, ako “G7+1”. Poukázal na to, že Rusko a jeho prezident Vladimír Putin nezdieľajú rovnaké stanovisko k Syrií, ako ostatní. Na tlačovej konferencii, sa kanadský novinár opýtal britského premiéra Davida Camerona otázku, či je G8 “ten správny klub pre Rusko”?

Nie je to prvý raz, kedy Kanada silnejšie a jasnejšie, ako ktorákoľvek iná krajina, deklarovala, či konala tak, ako by mal asi konať principiálny zástanca liberálnej pluralitnej demokracie ochraňujúci a presadzujúci ľudské práva a slobody.

Bola to práve kanadská vláda, ktorá v septembri 2012 stiahla svojich diplomatov a zatvorila ambasádu v Teheráne, zároveň vykázala iránskych diplomatov zo svojej krajiny. Označila Irán za “najväčšiu hrozbu pre svetový mier a bezpečnosť”.

Bol to opäť minister zahraničných vecí John Baird, ktorý sa koncom roka 2012 postavil tvrdo na stranu Izraela, keď Palestína jednostranne požiadala Organizáciu spojených národov o nečlenský pozorovateľský status. Tento krok sa vo všeobecnosti považoval za nepriame uznanie palestínskej štátnosti.

Kanada je zaujímavým hráčom na svetovej politickej scéne. Ukazuje, že sa nebráni veci pomenovať pravými menami, čo je na diplomatický jazyk zahraničnej politiky veľmi nezvyčajné. Vždy je však užitočné, keď niekto pri stole povie, že “polievka je studená”.

Peter Markovič

IMG_0007
17. novembra 2019

30. výročie Novembra 1989, výročie znovuzrodenia slobodných občanov

Keď 5. marca 1946 Winston Churchill vo svojom slávnom príhovore na Westminister College v americkom Missouri prehlásil “Od Štetína na Balte po Terst na Jadrane spustila sa cez celý kontinent železná opona,“ tak do komunistického prevratu v Československu zostávali ešte takmer dva roky slobody. V skutočnosti, ako dnes aj s Churchillom vieme, kocky boli už […]
august-1968-2
2. júna 2019

Stanovisko COP k priznaniu statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968

Uznesenie parlamentného okrúhleho stola z 30.5.2019 za účasti zástupcov všetkých politických frakcií Štátnej dumy Ruskej federácie vyzývajúce na priznanie statusu „vojnového veterána“ vojakom vyslaných do Československa v auguste 1968, je ďalším z radu škandálnych pokusov o oživovanie sovietskej falzifikácie okolností invázie vojsk Varšavskej zmluvy
viac >>